Dünya

Avrupa turizmi için korkutan rapor…”2021 kayıp yıl olabilir”

Dünyanın en önemli yatırım bankalarından olan Morgan Stanley, Avrupa kıtasının 2020’den sonra, 2021’de de turizm açısından kötü bir sezon geçirmesinin söz konusu olduğunu açıklayarak, bunun da en büyük sebebinin yavaş..

Sosyal Medyada Paylaş

Avrupa turizmi için korkutan rapor…”2021 kayıp yıl olabilir”

Dünyanın en önemli yatırım bankalarından olan Morgan Stanley, Avrupa kıtasının 2020’den sonra, 2021’de de turizm açısından kötü bir sezon geçirmesinin söz konusu olduğunu açıklayarak, bunun da en büyük sebebinin yavaş giden aşılanma kampanyalarının yanı sıra, virüsün yeni varyantlarının artması olduğunu dile getirdi.

Reuters’in haberine göre, banka tarafından yayımlanan turizm raporuna göre, Avrupa kıtasında özellikle İspanya, Yunanistan, İtalya ve Portekiz’in, turizm potansiyellerinde salgınla birlikte yaşanan dramatik düşüşlerin 2021 yılı yazında da sürmesinin ön görüldüğü belirtildi.

“AB ülkelerinde sürdürülen covid-19 aşılanma kampanyalarında sıkıntılar uyaşanıyor. Vaka sayıları da yeniden artış trendinde görünüyor. Bu durum, 2021 yazını riske atacak potansiyeldedir ve birlik içinde kuzey-güney ekonomik farkını daha da artıracaktır” denilen rapora göre bu noktada AB’nin yeni ekonomik açılımlara ihtiyaç duyacağının altı çizildi.

AB ülkelerinin geçen yıl yaz aylarında ülke içi turizmi teşvik ederek, turizmde yaşanan kayıpların bir miktarını karşıladığının anlatıldığı rapora göre, tüm AB gelirlerinin yüzde 6’sına, istihdamın da yüzde 8’ine denk gelen turizm sektörünün, İtalya, Portekiz, Yunanistan ve İspanya için daha yüksek oranlar manasına geldiği belirtildi.

Özellikle İspanya’nın durumunun kötü olduğunun yazıldığı rapora göre, ülkenin 2020 yılında bir önceki yıla göre en kötü performansı sergilediğinin görüldüğü vurgulanarak, yapılan analizlerin olası bir kötü turizm sezonunun ardından çok daha kötü sonuçlara yol açabileceği kaydedildi.

Öte yandan habere göre, AB’de bulunan hava yolu şirketlerinin ve turizm acentelerinin de bir nevi ölüm kalım mücadelesi içinde olduğu yazıldı.

Sosyal Medyada Paylaş

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL