Türkiye Ekonomi Haber

Jeopolitik riskler Türk Lirası’nı boğdu: Dolar 8 TL sınırında

Küresel piyasalarda iyimserlik havası yaşanırken, Türkiye’nin Dağlık Karabağ, Kapalı Maraş ve Doğu Akdeniz’deki politikalarından kaynaklanan jeopolitik riskleri Türk Lirası’nı kurlar karşısında tüm zamanların en değersiz seviyesine getirdi. KKTC serbest döviz piyasasında bugün sabah..

Sosyal Medyada Paylaş

Jeopolitik riskler Türk Lirası’nı boğdu: Dolar 8 TL sınırında

Küresel piyasalarda iyimserlik havası yaşanırken, Türkiye’nin Dağlık Karabağ, Kapalı Maraş ve Doğu Akdeniz’deki politikalarından kaynaklanan jeopolitik riskleri Türk Lirası’nı kurlar karşısında tüm zamanların en değersiz seviyesine getirdi.

KKTC serbest döviz piyasasında bugün sabah saatlerinden itibaren adım adım çıkan dolar 8 TL sınırına dayandı. Saat 12.00 sıralarında iç piyasada dolar 7.98 TL’nin üzerinde satılırken, aynı dakikalarda Euro 9.40 TL’nin, sterlin de 10.35 TL’nin üzerinde alıcı buluyordu.

Türkiye piyasasında ise bugün saat 12.30 sıralarında dolar/TL günlük %0.64 artışla 7.9313 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL aynı dakikalarda günlük %0.65 artışla 9.3272 seviyesinde, Sterlin/TL de günlük %0.90 artışla 10.2725 seviyesinde işlem görüyordu.

JEOPOLİTİK RİSKLER

Türkiye’deki ekonomi çevreleri, jeopolitik gelişmeleri, TL’de negatif ayrışmanın temel gerekçesi olarak gösteriyor.

Ekonomistlere göre TCMB, Eylül toplantısında politika faizini 200 bp artırdı ve fonlamalar da üst banttan yapılıyor, ancak, merkezin sıkılaştırma adımlarına karşın yurtiçindeki tansiyonun yüksek olması nedeniyle TL’deki kayıplar da devam ediyor.

Bu arada Merkez Bankası (TCMB) ise likidite adımlarıyla piyasaya sağladığı fonlamanın maliyetini yükseltmeye devam ediyor. Dün itibarıyla ortalama fonlama maliyeti %11.47’ye yükseldi.  Gecelik faizler bankanın faiz koridorunun üst bandı olan %11.75’i de aşarak yüzde 12’nin üzerine çıkarken, bankanın sıkılaştırma adımları devam ediyor.

KÜRESEL PİYASALAR İYİMSER

Bu arada, küresel piyasalarda iyimserlik havası yaşanıyor. Bu iyimserliğin nedeni ise ABD’de ekonomiye daha fazla destek verileceğine dair yeniden canlanan umutlar…

Öte yandan küresel piyasalar kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde Demokratların zafer kazanacağını fiyatlamaya başladı.

Bu gelişmeler ışığında, Asya borsaları bugün bir ayın zirvesine yükselirken ABD vadelileri de %0.4’ler civarı artıda. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.3 artışla art arda dördüncü seansta da yükselerek eylül başından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. Avustralya borsası, federal bütçede açıklanan beklentilerin üzerindeki mali desteğin etkisiyle %1.1 değerlenirken Japonya’nın Nikkei endeksi %0.5 yükseldi.

Kaynak: Standard Kıbrıs

Sosyal Medyada Paylaş

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL